Ekonomia Dobra Wspólnego, Jean Tirole

Kiedy Jean Tirole w 2014 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, na ulicy zaczęli zaczepiać go obcy ludzie i prosić o komentowanie bieżących spraw, jakże nieraz odległych od jego obszaru badań. Przemiana wykładowcy akademickiego w intelektualistę na świeczniku skłoniła go do refleksji nad rolą ekonomistów w społeczeństwie. Rezultatem jest "Ekonomia Dobra Wspólnego", fascynująca wizja świata, w którym ekonomia, daleka od "ponurych nauk", jest pozytywną siłą w służbie powszechnemu dobru.

Tytuł oryginału

Economie du Bien Commun

Przekład

...

Wydanie

...

Data wydania

...

Ilość stron

...

Format

A5

ISBN

...

Ekonomiści zyskują uznanie za pisanie artykułów w czasopismach naukowych, nie biorąc przy tym udziału w debacie publicznej. Jean Tirole udowadnia, że pilnie potrzebujemy ekonomistów, którzy zaangażują się w wyzwania stojące przed społeczeństwem, pomogą zidentyfikować kluczowe cele oraz wypracować narzędzia niezbędne do ich realizacji.

Aby zobrazować, jak ekonomia może pomóc zdefiniować “wspólne dobro”, Tirole porusza szereg problemów, mających decydujący wpływ na naszą codzienność oraz przyszłość społeczeństw. Wśród nich znajdą się między innymi globalne ocieplenie, bezrobocie, światowy porządek finansowy po 2008 r., kryzys euro, rewolucja cyfrowa, innowacje oraz równowaga pomiędzy wolnym rynkiem a regulacją.

__

Premiera polskiego wydania “Ekonomii dobra wspólnego” w styczniu 2019 r.
nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar.

Partner wydania: